2013.03.13. 19:58
Uppsala - 2. rész
Sokáig gondolkodtam rajta, vajon megér-e Uppsala két bejegyzést, vagy elég egy. Végül a legfontosabb nevezetességét, a székesegyházat különszedtem a város többi részétől.
A 13. században kezdték építeni, majd kicsivel több mint 100 év múlva a katolikus hívők vehették birtokba. A reformáció után viszont az evangélikusokhoz került a templom, akikhez a mai napig is tartozik. Svédországban egyébként a protestánsok vannak többségben.
A gótikus stílusú uppsalai dóm.
Itt található a svédek legnagyobb uralkodójának, I. (Vasa) Gusztávnak a nyughelye. A 16. század első felében uralkodó király jelentős szerepet vállalt a dánok kiűzésében, az ország felszabadításában - őt tartják a modern Svédország alapítójának.
A képen látható sírbolt, melyben több közeli családtagjával együtt nyugszik, a székesegyház főhajójának végében található.
A templom több híres embernek is végső nyughelye, többek között Szent Eriknek, aki Svédország védőszentje. Carl Linnaeus (Carl von Linné) sírja is itt található, akinek a házát a tegnapi bejegyzésben mutattam meg.
A templomnak több furcsa része is van, amik valahogy nem passzolnak a gótikus környezetbe: giccses kereszt, modern orgona, konténerszerű gyóntatószék és ez a játszóház. Bizony, az egyik oldalhajóban a kisgyerekek kifestőzhetnek, amíg a szülők áhitattal zsoltárokat énekelnek. Lehet, hogy így nagyobb kedvvel megy a család minden tagja a vasárnapi misére istentiszteletre.
Órákat lehet beszélni a székesegyház történetéről, az itt nyugvó személyekről, de nem akarok veszíteni az olvasótáborból, ezért csak a lényeget írtam meg. Ennyit Uppsaláról.
Szólj hozzá!
Címkék: fénykép városnézés Svédország Uppsala
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.